Elektroonikaseadmed moodustavad ligikaudu 12% elektrikulust kodus. Kuna elektroonikaseadmed on muutunud energiasäästlikumateks, ostetakse neid ühe rohkem koju ja sellest tulenevalt võib nende osakaal kogu elektrikulust kergesti kasvada kui ei pöörata piisavalt tähelepanu nende säästlikule kasutamisele.

Kasulikke näpunäiteid elektroonikaseadmete kasutamiseks

Kui oled lõpetanud elektroonikaseadme kasutamise, tõmbe juhe pistikust välja. Elektroonikaseadmed on salakavalad elektritarbijad kui nad on teil jäetud Stand-by kasutusele. See võib kokkuvõttes moodustada päris tuntava osa elektrikulust.

Ühenda televisoor ja muud elektroonikaseadmed ühele lülitiga pikendusjuhtmele. Nii saad lihtsalt kõik elektroonikaseadmed välja lülitada korraga ühe nupule vajutamisega. Kõik laadimisseadmed (mobiiltelefonid jms.) eralda pisitikupesadest kindlasti peale laadimise lõpetamist ja seda ka turvalisuse pärast.

Teleriekraani suurus mängib samuti olulist rolli elektrikuludes. Mida suurem on ekraan seda suurem on elektrikulu.
Arvuti hoia sees ainult senikaua kuni seda kasutad. Sulgedes arvuti peale selle kasutamist, vähendad sellega arvuti elektrikulu isegi kuni 75%.

Kõige energiasäästlikum on sülearvuti kuna kulutab elektrit isegi 80% vähem kui lauaarvuti. Kõige säästlikumad on aga tahvelarvutid. Lauaarvuti kulutab aastas 500 kWh elektrit, sülearvuti 60 kWh ja tahvelarvuti ainult 3 kWh.

Kas teadsid, et …

  • kui hoiad ühte oma digitaalset elektroonikaseadet vooluvõrgus pidevalt, läheb see maksma sulle  aastas ligikaudu 20 €;
  • uus suur plasmateler kulutab elektrit kolm korda rohkem kui vana kineskoopteleviisor;
  • uus sülearvuti kulutab ainult 10-20% sellest elektrist, mida kulutab vastav lauaarvuti;
  • mängukonsoolid on tänapäeval mitmeotstarbelised ja kulutavad elektrit samaväärselt või isegi enam kui televiisorid.

Toidu valmistamine ja säilitamine

Köögis kasutatavad kodumasinad – külmik, sügavkülm, küpsetusahi ja pliit – on põhilised tarbe-elektri kuluallikad kodus. Eritis suured energiakulutajad on külmaseadmed kuna töötavad ööpäevaringselt. Valede kasutustingimuste korral ja ka köögiseadme valesse asukoha paigutamine, võib teie elektritarbimise mitmekordistada.

Näpunäiteid kuidas vähendada elektrikulu köögis

Ostes uusi kodumasinaid jälgi kindlasti nende energiamärgiseid. Külmaseadmete puhul lähtu sellest, et see peaks olema vähemalt A++ energiaklassi toode.

Külmaseadmeid ära aseta soojust eraldavate seadmete lähedusse, nagu nõudepesumasin ja elektriradiaatorid. Jälgi et külmaseamete ümber jääb piisavalt ruumi õhuringluseks.

Reguleeri külmik õigele säilitustemperatuurile. Külmiku sisetemperatuur peaks keskmiselt olema +5 0C, sügavkülmal aga – 18 0C.

Jahuta toiduained enne kui asetad nad külmikusse või sügavkülma. Puhasta külmiku ja sügavkülma pinnad regulaarselt vastavalt kasutusjuhistele. Külmkapi tagakülge puhasta tolmuimejaga vähemalt kord aastas.

Toiduvalmistamisel eelista paksupõhjalisi keedunõusid. Keedunõu põhi võiks alati olla natukene suurem või ka võrdne pliidi keedualaga.

Induktsioonpliit on kõige väiksema elektrikuluga pliit võrreldes teiste elektripliitidega.
Kasuta maksimaalselt sisselülitatud elektriahju. Mõned toidud ja küpsetised võid panna ahju kohe peale seda kui oled ahju sisse lülitanud. Nii saad säästa elektrit isegi 10-15%.

Samuti kasuta ära elektriahju järelsoojus. Reguleeri ahjusoojust aegsasti madalamaks enne küpsetamise lõppemist ja samas kasuta ära ka maksimaalselt kogu järelejäänud ahjusooja peale ahju väljalülitamist. Elektriahju elektrikuludelt säästad nii 10%.

Kasuta ka mikrolaineahju, sageli on see toidu sulatamiseks ja soojendamiseks sobivaim ja säästlikuim variant.

Kas teadsid, et …

  • külmaseadmed moodustavad kodusest elektritarbimisest 13%. Nende osakaal elektrikuludest on viimasel ajal vähenenud kuna turule on tulnud energiasäästlikud kodumasinad ja kasutusel olevad energiamärgised kannustavad tarbijaid valima energiasäästlikumaid kodumasinaid;
  • elektriahi on peale väljalülitamist üllatavalt kaua soe. 200-kraadises ahjus, peale väljalülitamist, on veel 30 minuti möödumisel temperatuur 120 0C.